Røverjul

Lidt om handlingen i Røverjul


Røverjul er en munter julekomedie med ikke mindre end 17 iørefaldende sange, der ledsages af musik fra et 5 mands orkester i salen.

Fabrikant Iversen leder fabrikken, som er byens livsnerve. Han er bekymret, det er småt med ordrer, så arbejderne frygter fyring - her lige op til jul. På byens torv sælges der juletræer og betjent Basse ser til om alt går lovligt til.

Fabrikantens søn Svenning har været på forretningsrejse og vender hjem med kufferten fuld af ordrer og penge. Så er fabrikkens fremtid reddet og fabrikant Iversen glad og lover medarbejderne gratiale.

Svenning har oplevet meget på sin rejse, han har blandt andet mødt en smart dame, som han agter at forlove sig med. I forvejen er han hemmeligt forlovet med juletræssælgerens datter, den smukke Oline. Hun venter på stationen og bliver dybt ulykkelig, da hun hører, at Svenning har fundet en anden.

På stationen venter også røveren Sebastian, som forelsker sig hovedkulds i den smukke Oline.

Men han er jo bare en fattig røver.

I røvernes hus ventes der på Sebastians tilbagevenden, imedens de fordriver tiden med at drikke øl, som de har stjålet i byen, det er lidt tyndt, for det er nisseøl. De er i virkeligheden efterkommere af den tidligere fabriksejer, men det beskæftiger de sig ikke med. De bliver glade, da de hører fra Sebastian, at fabrikanten har en masse penge, og de beslutter sig for at gå på rov næste nat.

I skoven lever nissefar og nissemor med alle nissebørnene. En dag får de besøg af bynis, som fortæller dem om livet i byen. Det lykkes for bynis at lokke nissebørnene med til byen, for at studere menneskenes liv der. De er ikke tilfredse med menneskenes levevis og beslutter at gøre noget ved det, selvom bynis siger, at nisserne ikke plejer at blande sig i menneskenes liv.

Mon Oline bliver glad igen?

Kan nisserne hjælpe menneskene?

Lykkes det for røverne at stjæle fabrikantens penge?

Opført på Margretheskolen

28. - 30. november 2008

Galleri herunder, klik på billederne og se dem i stort format.